Анатичук Лук’ян Іванович
Вчений у галузі термоелектрики та технології матеріалів для перетворювачів енергії, академік Національної академії наук України (1992)
Народився 15 липня 1937 року на Буковині, в с. Колінківці Хотинського району, в родині вчителів. Після закінчення середньої школи він вступив на фізико-математичний факультет Чернівецького державного університету, де вже з третього курсу поринув у світ наукових досліджень. На четвертому курсі він публікує свою першу наукову працю, а на п’ятому — доповідає про результати наукових досліджень на конференції у Ленінграді. Там він зустрівся з академіком А. Ф. Іоффе. Ця зустріч відіграла вирішальну роль у виборі Лук’яном Івановичем термоелектрики як наукового напряму, якому він присвятив майже 50 років свого творчого життя.
Після закінчення у 1960 р. Чернівецького державного університету Л. І. Анатичук розпочинає в ньому свою трудову діяльність. У 1964 р. захищає кандидатську, а в 1974-му – докторську дисертації. У його наукових дослідженнях вже тоді були закладені нові принципи для термоелектрики, які дали можливість сформулювати закон термоелектричної індукції та створити на його основі узагальнену теорію термоелектрики. Це відкрило нові масштабні можливості для практичних застосувань термоелектрики. Тоді ж Лук’ян Іванович очолив кафедру термоелектрики, завідувачем якої він є і нині. На кафедрі інтенсивно велися роботи з практичного використання термоелектрики. Вони були настільки успішними, що у 1978 р. для їх розвитку було створено конструкторсько-технологічне бюро «Фонон» (КБ «Фонон»), науковим керівником, а з 1980 р. і директором якого став Л. І. Анатичук.
Діяльність КБ «Фонон» була виключно госпрозрахунковою. Тут Лук’ян Іванович проявив себе як талановитий організатор. На зароблені кошти було побудовано біля 20 000 м2 лабораторних і виробничих приміщень, оснащених новітньою апаратурою; кількість співробітників сягала близько тисячі чоловік. КБ «Фонон» було залучено до виконання важливих державних замовлень, в першу чергу, для оборонної і космічної техніки. Очолюване Л. І. Анатичуком КБ стало провідною науково-технічною організацією з термоелектрики в країні.
У 1991 р. КБ «Фонон» реорганізовано у науково-дослідний Інститут термоелектрики подвійного підпорядкування — Національній академії наук та Міністерству освіти і науки України. Незмінним керівником інституту залишається Л. І. Анатичук. Під його науковим керівництвом було розширено фундаментальні роботи з термоелектрики: розвинута теорія функціонально-градієнтних матеріалів, динамічна теорія термоелектричного охолодження, теорія надійності термоелектричних приладів та систем, також знайшла подальший розвиток узагальнена теорія термоелектричного перетворення енергії. На її основі винайдено низку нових типів термоелементів.
Ідеї ученого покладені в основу створення нових комутацій, технологій і конструкцій низки термоелектричних модулів для термогенераторів з рівнем температури джерел тепла 250—350 °С. За своїми характеристиками модулі істотно перевищили відомі світові аналоги і стали основою для створення різноманітних термоелектричних генераторів. Здійснено прогрес і у створенні ефективних та високонадійних систем охолодження і кондиціонування. Розроблено теплові насоси у системах регенерації води для космонавтів на орбітальних станціях. Під науковим керівництвом Л.І. Анатичука Інститут термоелектрики взяв участь у розробці потужних кондиціонерів для підводних човнів Франції. Створено особливо надійні модулі охолодження для європейської космічної системи мікрогравітації та модулі для охолодження чутливих сенсорів для систем орієнтації європейських супутників Землі. Розроблено ефективні блоки для побутових холодильників як заміну фреоновим компресорним агрегатам.
На посаді директора Інституту термоелектрики Лук’ян Іванович успішно займається науково-організаційною роботою. У 1993 р. він організував видавництво міжнародного наукового журналу "Термоелектрика", став його головним редактором. Часопис видається трьома мовами – українською, російською та англійською, розповсюджується у 43 країнах світу і до цього часу є єдиним фаховим виданням з термоелектрики.
Л. І. Анатичук — організатор міжнародних форумів з термоелектрики, які проводяться один раз на два роки. За його ініціативою у 1994 р. створено Міжнародну термоелектричну академію, до складу якої увійшли провідні спеціалісти з 20 країн світу – США, Англії, Франції, Японії, Італії, Росії, України та інших держав. Учений є незмінним президентом цієї академії.
Перу Лук’яна Івановича належать 6 монографій, зокрема 2 — англійською мовою, більше як 300 наукових праць та біля 100 авторських свідоцтв і патентів.
Л. І. Анатичук — голова Спеціалізованої вченої ради Інституту термоелектрики із захисту кандидатських і докторських дисертацій за спеціальністю «Фізика приладів, елементів і систем», голова науковокоординаційної ради Західного наукового центру НАН та МОН України в Чернівецькій області, завідувач кафедри термоелектрики Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича.
Багаторічна творча праця вченого відзначена численними урядовими нагородами, серед яких ордени «Жовтневої революції» та «За заслуги» І, II і III ступенів, срібна медаль «10 років незалежності України».